Pixel X800N Standard pro Nikon – recenze

2015_Pixel_X800N_Standard_01

Recenze: Pixel X800N Standard

Díky obchodním zástupcům společnosti Pixel (www.pixelhk.com) Vám můžeme jako jedni z prvních na světě představit jejich nový externí blesk Pixel X800N Standard. A jedná se o první blesk této společnosti, který je určený uživatelům fotoaparátů Nikon.

Pixel již dříve v tomto roce uvedl na trh blesk Pixel X800C, který vychází z podařeného blesku Pixel Mago a má již zabudovaný přijímač radiového odpalování a ovládání Pixel King Pro. Před vydáním modelu pro Nikon, ale Pixel oznámil „rozdělení“ blesků X800 na dvě řady, Standard a Profi. Kde právě verze Standard nebude mít integrovaný radiový přijímač, jako je tomu u verze Profi. Blesk Pixel X800N Standard tak není vybaven integrovaným radiovým přijímačem! Pixel by měl model X800N Profi na trh uvést snad do konce letošního roku (odhadem v průběhu Listopadu).

I přes absenci přijímače radiového odpalování jde ale o opravdu velice zajímavý blesk, který již na první pohled zaujme kvalitou zpracování a skvělým poměrem cena/výkon!

Rychlý výčet parametrů blesku X800N Standard

 • Vysoký výkon – směrné číslo 60 při ISO 100 , 200mm.
 • Podpora vysokorychlostní synchronizace (FP) až 1/8000s.
 • Podpora synchronizace na první a druhou lamelu.
 • Plná podpora i-TTL komunikace pro fotoaparáty Nikon.
 • Široký rozsah zoomu, od 20 až do 200mm.
 • Port pro připojení externího napájení (Bateriový zdroj Pixel TD-381).
 • USB port pro aktualizaci firmwaru.
 • Velice rychlé dobíjení na plný výkon – méně než 3s.
 • Nový systém práce s bateriemi, který umožní až 180 záblesků na plný výkon s jednou sadou nabitých baterií (testováno s bateriemi Panasonic Eneloop).

A po krátkém seznámení  se můžeme pustit do recenze. Projdeme postupně všechny funkce blesku a podíváme se na něj i z praktického hlediska. A protože blesk nepoužíváme vždy jen na fotoaparátu, je zde jako první otázka – otázka kompatibility s radiovými odpalovači … .

2015_Pixel_X800N_Standard_22_690px

Pixel X800N Standard a kompatibilita s radiovými odpalovači

Stejně jako u předchozích Canon modelů i u X800N Standard čekejte možné problémy s kompatibilitou u radiových odpalovačů jiných výrobců. Pixel i ostatní výrobci si očividně nepřejí „mixování“ svých výrobků a tak zřejmě narazíte na problémy i u oblíbených odpalovačů, jako jsou Photix Odin či PocketWizard (budeme se postupně snažit otestovat co nejvíce odpalovačů a seznam vyzkoušených zde zveřejníme).

Oficiálně je kompatibilita zaručena jen s TTL radiovými odpalovači Pixel King a Pixel King Pro a poté se všemi manuálními odpalovači (přes středový kolík nebo synchronizační konektor).

2015_Pixel_X800N_Standard_21_690px

Blesk jsme sami otestovali s odpalovači Pixel King Pro pro Nikon a Yongnuo YN622N a závěr je následující:

 1. S odpalovači Pixel King Pro jsme nenarazili na jediný problém s kompatibilitou. Blesk spolehlivě fungovat jak v TTL tak v Manuálním módu.
 2. S odpalovači Yongnuo YN622N jsme byli mile překvapeni absencí problémů! Blesk fungoval jak v TTL režimu, tak v manuálním módu. Šel řídit a i když při použití s YN622N nezobrazoval aktuální nastavení na displeji, při odpálení byl vždy přesný (změna výkonu, kompenzace expozice či změna zoomu přes řídící jednotku YN622N-TX se na displeji blesku prostě neukáže, ale při záblesku se blesk chová přesně podle nastavení.

Závěr: Minimálně první zkušební verze blesků X800N Standard fungují skvěle jak s odpalovači Pixel King Pro, tak i s odpalovači Yongnuo YN622N. Otázka zůstane, jestli se tento stav nezmění při budoucí aktualizaci blesku či řídících jednotek, ale osobně doufám, že ne.

2015_Pixel_X800N_Standard_04_690px

Rozhraní a ovládání blesku

Stejně jako u ostatních modelů se Pixel i v případě X800N drží funkčního rozhraní, které částečně vychází z menu blesků Canon a je velice intuitivní a přehledné. Stejně jako u blesků Pixel Mago a X800C, tak i X800N je vybavena dobře rozmístěnými tlačítky a kruhovým voličem, pomocí kterého měníte hodnoty jednotlivých funkcí blesku. Menu je velice přehledné a velmi rychle se v něm budete orientovat.

Kruhový volič není extra citlivý (stejně jako u ostatních Pixel blesků) a je potřeba na něj trochu přitlačit, ale to je drobnost, na kterou si opravdu snadno zvyknete. Samotná tlačítka vypadají dostatečně robustně a o jejich funkci bych strach rozhodně neměl.

Jedno se ale Pixelu vytknout musí: Tlačítko OFF/ON/LOCK je opravdu nešikovně poskládáno a často se při testování stalo, že místo zapnutí blesku, jsem ho rovnou přehodil do pozice LOCK. Asi se jedná také o sílu zvyku, ale toto mě trochu vytáčelo.

2015_Pixel_X800N_Standard_13_690px

Módy blesku a další nastavitelné funkce

Blesk Pixel X800N Standard lze používat ve čtyřech základních módech: TTLB / TTL / Manuální a RPT mód. Pro přepínání mezi jednotlivými módy sloučí tlačítko MODE.

Po pravé straně displeje je řada nastavitelných funkcí, které lze procházet pomocí funkčního tlačítka FUNC. Každým stiskem tohoto tlačítka vyberete jednu z funkcí, u které můžete pomocí kruhového voliče měnit stavy. Nastavit tak můžete zvuk (vypnout/zapnout) / podsvícení LCD
(vypnuto/5s/10s/trvale zapnuto) / pomocné AF světlo (zapnut/vypnuto) / režim spánku ( za  5min/10min/30min/1hod/2hod/nikdy) / režimy osvětlení (standardní/vyvážený/se zdůrazněným středem).

2015_Pixel_X800N_Standard_17_690px

Synchronizace a podpora vysokorychlostní synchronizace – FP

Blesk X800N Standard podporuje vysokorychlostní synchronizaci blesku a fotoaparátu a to až s časy do 1/8000s. Vysokorychlostní synchronizaci musí samozřejmě podporovat i použitý fotoaparát. Pokud máte na fotoaparátu v nastavení blesku zvolenou položku s „Auto FP“, na displeji blesku se též zobrazí ikona vysokorychlostní synchronizace FP (když synchronizační čas překročí hodnotu X-sync fotoaparátu a zapne se vysokorychlostní synchronizace).

Samozřejmě je možné blesk synchronizovat také standardně na první či na druhou lamelu. Zapnutí synchronizace na druhou lamelu probíhá na fotoaparátu. Pokud nastavíte synchronizaci na druhou lamelu, na displeji blesku se zobrazí ikona této synchronizace.

2015_Pixel_X800N_Standard_16_690px

Optický master a slave mód blesku

X800N Standard podporuje klasický bezdrátový optický přenos. Blesk je možné použít jako řídící (master) blesk či řízený (slave) blesk a samozřejmě je možné blesk odpalovat i pomocí jiného záblesku v módech S1 a S2.

Pro zapnutí bezdrátové optické komunikace stačí stisknout a přidržet tlačítko *CLS, které aktivuje tento mód blesku. Po levé straně displeje přibude řada ikon, pomocí kterých lze nastavovat mód blesku, kanál a měnit módy skupin.

Slave režim

V režimu slave (SL) lze nastavit tři módy blesku: 1) NORM , 2) S1 , 3) S2. Lze také nastavit, na jakém kanálu a v jaké skupině bude blesk pracovat.

Master režim

Zde je možné nastavit blesk jako řídící blesk pro jiné slave blesky. Blesku lze nastavit mód, kanál a samozřejmě lze nastavit módy pro jednotlivé skupiny řízených blesků.

Nastavení kompenzace expozice

Na displeji blesku se zobrazuje aktuální hodnota kompenzace nastavená z fotoaparátu (vedle ikonky zobrazující fotoaparát) a poté hodnota kompenzace nastavení přímo na blesku (ikonka zobrazující hlavu blesku). X800N Standard má stejně jako jeho předchůdci pro Canon rozsah kompenzace expozice +-3EV nastavitelné po 1/3EV. Lze tak říci, že rozsah je stejný jako u blesku Nikon SB910.

Výkon blesku X800N

Zde je na tom blesk X800N stejně jako stejný model pro fotoaparáty canon – X800C. Jeho vysoký výkon tak potěší nejednoho fotografa – směrné číslo 60 (GN60 při ISO100 a 200mm). Lze ho tak označit za jeden z nejsilnějších blesků ve své kategorii pro fotoaparáty Nikon.

Napájení a nabíjení blesku

X800N Standard je opravdu rychlý! Na plný výkon se nabíjí v průměru za 2.4s (používali jsme nabíjecí baterie Panasonic Eneloop). Na poloviční výkon to zvládá v průměru za 1.25s. … viz graf nabíjení níže.

Blesk je napájen čtyřmi tužkovými bateriemi velikosti AA. Během našeho testu jsme používali dvě sady baterií Panasonic Eneloop, obě dosahovali prakticky srovnatelných časů při nabíjení blesku.

A pokud se Vám zdá, že je blesk pro Vás přeci jen ještě trochu pomalý, můžete využít portu pro externí napájení. Čímž časy nabíjení blesku ještě zkrátíte. Společnost Pixel pro blesk X800N nabízí externí zdroj Pixel TD-381, který je napájen čtyřmi nebo osmi AA bateriemi a dokáže zkrátit dobíjecí čas blesku o další 1 až 1,5s! … na plný výkon to pak blesk zvládne v průměru 0,98s viz graf nabíjení níže.

2015_Pixel_X800N_Standard_24_690px

2015_Pixel_X800N_Standard_07_690px

Vstupy a výstupy

Blesk Pixel X800N je osazen standardním synchronizačním PC portem. USB portem, který lze použít pro aktualizaci firmwaru blesku – aktuální firmware naleznete na stánkách výrobce www.pixelhk.com. A portem externího napájení, který využívá konektor společnosti Pixel – lze tedy použít externí zdroje Pixel TD-381.

2015_Pixel_X800N_Standard_08_690px

Hlava blesku

Hlava blesku X800N není žádný drobeček, ale současně nebude patřit mezi největší na trhu. Celkově působí masivním dojmem. Při pohybu nevrže ani neskřípe a samotný pohyb je plynulý.

X800N využívá aretační tlačítko pro zabránění nechtěného otáčení hlavy. Při každé změně úhlu hlavy je tak nutné stisknout pojistné tlačítko hlavy. Tlačítko je již standardně umístěno v kloubu na boku hlavy.

2015_Pixel_X800N_Standard_10_690px

Hot shoe patice a zámek blesku

Hot shoe patice je kovová a dobře sedí v sáňkách pro blesk (testováno s D750). Je zde sice cítit drobná vůle, ale oproti konkurenci je opravdu zanedbatelná. Samotná patice je opatřena jednoduchým pojistným zámkem, jaký naleznete třeba u staršího modelu Pixel Mago. Zámek se dobře zamyká i odemyká.

2015_Pixel_X800N_Standard_15b_690px

LCD displej

X800N používá stejný typ displeje jako ostatní blesky firmy Pixel, tedy Dot Matrix LCD, který má jemné obrazové body a je příjemně ostrý. Displej je tak dobře čitelný ve většině situací.

Displej je trochu lesklejší než by bylo třeba a tak se může stát, že pod určitým úhlem bude špatně čitelný. Během testování jsem si toho všimnul asi dvakrát, ale pokaždé to vyřešil náklon se změnou úhlu pohledu.

2015_Pixel_X800N_Standard_03

Shrnutí

Osobně bych blesk X800N Standard doporučil každému méně náročnému fotografovi. Při nasazení na fotoaparátu mu není co vytknout – spolehlivá komunikace s fotoaparátem, podpora vysokorychlostní synchronizace i dostatek výkonu pro většinu situací. Díky jeho rychlosti dobíjení ho jistě ocení nejeden reportážní fotograf.

Pokud jste náročnější a blesk chcete pohodlně používat i mimo tělo fotoaparátu, asi bych doporučil počkat na verzi X800N Profi, která bude mít již zabudovaný přijímač radiového odpalování Pixel King a blesk tak bude možné pohodlně řídit z jednotky Pixel King Pro.

V ČR jej nabízí v před-objednávce jen 4studio.cz – Pixel X800N Standard, ale jistě jej brzo do nabídky zařadí více prodejců.

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *