Pixel Mago – recenze blesku

Dlouhou dobu byla společnost Pixel známa převážně pro své kvalitní radiové odpalovače. Pixel King se stali legendou a nové Pixel King Pro jdou hrdě v jejich stopách. Není to tak dávno, co tato společnost začala vyvíjet i externí blesky, což byl vhledem k úspěchu jejich odpalovačů poměrně logický krok, které ale nejdříve dodávali jen na asijský trh. Blesk Pixel Mago je tak prvním bleskem, který tato společnost oficiálně uvedla na západní trh.

A nutno říci, že s ním pěkně rozvířila vody trhu s externími blesky. Pixel Mago je totiž při své ceně opravdu hodně „nadupaný“ kousek a velice silný konkurent i pro originální Canon 600EX-RT.

Rychlý výčet parametrů tohoto blesk

  • Vysoký výkon – směrné číslo 65 při ISO 100, 200mm.
  • Podpora vysokorychlostní synchronizace (HSS) až 1/8000s.
  • Plná podpora E-TTL a E-TTL II + podpora řízení blesku z menu fotoaparátu.
  • Široký rozsah zoomu, od 20 až do 200mm.
  • Port pro připojení externího napájení (Bateriový zdroj Pixel TD-381).
  • USB port pro aktualizaci firmwaru – což už se některým uživatelům hodilo.
  • Uživatelské rozhraní je velice podobné rozhraní, které používá Canon.

 

A nyní k samotné recenzi. Postupně projdeme všechny důležité funkce a vyzkoušíme je. A pokud Vás zajímá hlavně kompatibilita s radiovými odpalovači … začneme právě u ní.

Pixel_Mago_03_690px

Pixel Mago a kompatibilita s radiovými odpalovači

Pokud jste již hledali informace o tomto blesku, jistě jste narazili na varování na nekompatibilitu TTL radiových odpalovačů. Mago je všeobecně hodně povedený blesk, až do doby, než se ho rozhodnete sundat z fotoaparátu a synchronizovat ho pomocí radiových odpalovačů. U manuálních odpalovačů na problém nenarazíte, ale jakmile dojde na odpalovače s podporou TTL, máte na vrásky zaděláno!

Jak je poslední dobou u druhovýrobců zvykem, každý si hraje na svém písečku a nikoho dalšího tam nepouští. Asi proto je i Pixel Mago plně kompatibilní snad jen s TTL odpalovači Pixel King a Pixel King Pro! Při použití s oblíbenými odpalovači Yongnuo YN622C, funguje spolehlivě jen v TTL módu, jakmile ho ale přepnete do manuálu, komunikace končí. Problémy s kompatibilitou jsou ale hlášeny i u odpalovačů PhotixOdin, s kterými Mago zatím vůbec nefunguje.

Pokud tedy chcete používat blesk i mimo sáňky fotoaparátu a zachovat si možnost dálkově ho řídit, budete muset používat odpalovače společnosti Pixel. Možná v budoucnu tyto problémy výrobce vyřeší aktualizací firmware, ale moc bych s tím nepočítal.

Pixel_Mago_04_690px

Rozhraní a ovládání blesku

Pixel vytvořil velice jednoduché a přehledné rozhraní – nutno říci, že se hodně inspiroval u nového Canon 600EX-RT. Tlačítka jsou dobře rozmístěna a kruhový volič je dobře přístupný. Samotný kruhový volič mi ale přijde trochu méně citlivý než by měl. Občas se stane, že na drobnější nebo lehčí pohyb nereaguje. Což je drobnost, na kterou si člověk rychle zvykne, ale minimálně to překvapí.

Samotné ovládání je rychlé a plynulé, nikde se nebudete moc trápit a ke všem funkcím se dostanete rychle a poměrně jednoduše.

Pixel_Mago_05_690px

Módy blesku a nastavitelné funkce

Blesk můžete nastavit do třech základních módů: TTL , Manuální a Multi mód. Samotné nastavení provedete stiskem tlačítka MODE.

Na pravé straně obrazovky jsou zřetelně zobrazeny nastavitelné funkce, které můžete procházet tlačítkem FUNC. Nastavení zvuku / podsvícení LCD / pomocné AF světlo / režim spánku.

 

Master a slave mód blesku

Stisknutím a přidržením tlačítka FUNC na několik sekund zapnete optický režim (Master a Slave) s volbami, které se zobrazí po levé straně displeje.

Slave režim

Režim slave je velice jednoduchý, můžete v něm nastavit kanál a skupiny.

Master režim

Ani Master režim moc nepřekvapí. Automaticky je přednastavený na „ALL“. Nastavení kompenzace expozice je jednoduché. Pokud ale přepnete na nastavení poměru A:B C, displej se Vám poměrně hodně zaplní a stává se trochu nepřehledným. I když je nastavení velice jednoduché. Vše samozřejmě můžete nastavit i z menu fotoaparátu (pokud to Váš fotoaparát podporuje). Všechny provedené změny se zobrazí i na displeji blesku.

 

Nastavení FEC

Na displeji se zobrazuje, odkud byla nastavena kompenzace (CAM – fotoparát nebo LAMP – blesk). Funguje to stejně jako u Canon blesků. Jakékoliv nastavení FEC provedené na blesku, tak přepíše nastavení na fotoaparátu. A nastavení FEC na fotoaparátu se obnoví až nastavením FEC na blesku na nulu. Pixel Mago umožňuje nastavit kompenzaci +-3EV.

 

Výkon blesku

Pixel Mago je pro souboj s konkurencí vyzbrojen poměrně silným výkonem – směrné číslo 60 (GN60 , ISO100 200mm) a při srovnání s blesky Canon 600EX-RT jsou výkony prakticky vyrovnané.

Čím nižší ohnisková vzdálenost je na blesku nastavena, tím srovnatelnější je výkon a pokrytí. Nicméně jak budeme postupovat k vyšším ohniskům, Mago začne na originál trochu ztrácet. Rozdíly jsou ale spíše zanedbatelné a bohatě kompenzované cenou blesku.

Pixel_Mago_13

Napájení a nabíjení blesku

Pixel Mago je poměrně rychlý blesk, na plný výkon se nabíjí někde mezi 2.6 a 2.8s (použité Panasonic Eneloop – skoro nové). Na poloviční výkon to zvládá v rozmezí 0.8 a 0.9s. Což jsou časy srovnatelné s bleskem Canon 600EX-RT (možná i o fousek lepší).

Mago je standardně napájeno čtyřmi tužkovými AA bateriemi, doporučujeme nabíjecí baterie Panasonic Eneloop. S těmito bateriemi provádíme i veškeré testování blesků a příslušenství.

Nejen pro sportovní fotografy je osazen také portem externího napájení. Má to však jeden malý háček – konektor sice vychází ze zásuvky Canon, ale je zde jeden zářez navíc! Jedná se totiž o Pixel konektor – kompatibilní s externím zdrojem Pixel TD-381. Je sice možné použít i jiné zdroje, které mají klasickou Canon zásuvku, ale pak budete muset „uříznout“ jeden zoubek a snadno tak přijdete o záruku.

 

Vstupy a výstupy

Jak jsme už zmínili výše, Pixel Mago je osazen portem pro externí napájení s konektorem PIXEL.

Blesk je možné synchronizovat i pomocí standardního synchronizačního PC portu, který naleznete pod konektorem externího napájení.

Posledním konektorem, který naleznete pod krytem baterií, je USB konektor. Ten slouží pro aktualizaci firmwaru blesku.

 

Hlava blesku

Pixel Mago nepřehlédnete! Má opravdu mohutnou hlavu, rozměrově je stejná jako u blesku Canon 600EX-RT, ale je méně zaoblená a vypadá tak podstatně mohutnější.

Jako u většiny blesků druho-výrobců, i Mago má hlavu pohyblivou jak do stran tak nahoru a dolů, a to bez jištění tlačítkem, jako používají originální blesky. Hlava je sama o sobě příjemně tuhá a její pohyb je plynulý a rovnoměrný. Pokud ale držíte fotoaparát v jedné ruce a druhou rukou chcete otočit hlavu blesku, přenáší se poměrně dost tahu i na patici – hodila by se pak ještě třetí ruka, která by přidržela samotný blesk.

Pixel_Mago_14

Konstrukce hot shoe patice a zámku

Pixel Mago má podobný mechanizmus zámku patice jako má systém Canon. Bohužel tento pojistný mechanizmus nedosahuje takové preciznosti jako u Canonu a tak i po zamčení blesku v hot shoe, můžete cítit nepatrnou vůli (blesk se mírně hýbe – dopředu – dozadu a dostran). Není to sice nic závažného, ale v případě že bude hot shoe patice znečištěna, může tak snáze dojít k potížím s kontaktem pinů. Bude tedy potřeba udržovat jak sáňky fotoaparátu, tak hot shoe blesku, čisté.

 

Ochrana proti přehřátí

Mago má dvojí ochranu, ochranu proti přehřátí hlavy blesku a proti přehřátí baterií. Po spuštění ochrany proti přehřátí se blesk automaticky na 5 minut uzamkne. Největší šance na spuštění ochrany proti přehřátí je, pokud je výbojka blízko u čelního panelu hlavy. Ochrana uzamčením sice není úplně ideální, ale je přinejmenším funkční.

 

LCD displej

LCD displej byl použit Dot Matrix LCD, který má velice jemné obrazové body a je tak velice ostrý a dobře čitelný. Podsvícení displeje je silné a displej je dobře čitelný.

Přijde mi ale lesklejší, což se v některých situacích projevuje horší čitelností – odrazy jako u lesklé obrazovky. Zabránit se tomu dá mírným naklopením a pohledem pod drobným úhlem z pravé strany. Pak je viditelnost perfektní. Jde spíše o zvyk, ale při prvním použití to může trochu vadit.

Pixel_Mago_07_690px

Pomocné AF světlo

Pixel použil pro svůj blesk poměrně silné a dobře udělané AF světlo. Sice není tak propracované jako u nových blesků Canon, ale je na tom o trochu lépe než blesky Yongnuo nebo Godox. Každopádně svoji práci odvádí skvěle a není mu co vytknout.

 

LED „video“ světlo

Pixel Mago přináší zajímavý bonus ve formě dvou vysoko-svítivých LED diod, které lze používat buď k přisvícení pro natáčení videa – i když výkon není nikterak vysoký, nebo jako modelovací světlo. Světlo je překryto odnímatelným mléčným difuzérem.

Bohužel mám k LED světlu hned několik připomínek:

  • Pokud rozsvítí LED světlo, blesk se automaticky zamkne a nelze ho používat jinak, než jako stálé světlo. Nelze tak používat blesk či ho nastavovat.
  • LED diody blikají – zhruba po každých deseti sekundách dojde k drobnému probliknutí, což při natáčení videa může být velice rušivé. Je šance, že tento problém v Pixelu vyřeší nějakou novější aktualizací.
  • Jako poslední mínus považuji nemožnost světlo zapínat a vypínat na dálku. Značně to omezuje jeho použití jako modelovacího světla.

Pixel_Mago_09

Shrnutí

Pixel Mago je skvělá volba pro uživatele, kteří shánějí blesk na svůj fotoaparát nebo již mají Pixel King odpalovače. Pro uživatele odpalovačů Yongnuo YN622C bude velkou překážkou nekompatibilita v manuálním módu.

Jedná se o skvělý, levný a přitom velice výkonný a dobře zpracovaný blesk, který podporuje i vysokorychlostní synchronizaci. Myslím, že si tímto bleskem Pixel opravdu otevřel cestu na západní trh a získá si mnoho spokojených uživatelů – kteří si časem koupí i jeho radiové odpalovače.

 

Za zapůjčení blesku Pixel Mago a odpalovačů Pixel King Pro děkujeme společnosti www.4studio.cz

 

Text a obrázky – copyright © 2015 Přemysl Švarc, 4photo.cz

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *