Společnost Yongnuo přišla s novinkou mezi univerzálními manuálními blesky, která vychází ze starších, velice oblíbených, modelů YN560 a YN560-II. Stejně jako u starších verzí i YN560-III disponuje směrným číslem 58 (při ISO 100, 105mm), podporou manuálního i strobo módu, možností externího napájení, otočnou hlavou a zoomem od 24 do 105mm.
Výrazný rozdíl nastává ale v možnostech odpalování blesku. Starší modely umožňovaly dva módy bezdrátového odpalování blesku S1 a S2 (odpalování pomocí záblesku jiného blesku). Model YN560-II dokázal již bezpečně rozeznat před-blesk jiného blesku a odpálit až na „skutečný“ záblesk.
Ale výrobce šel u nového modelu YN560-III ještě dále a rovnou do těla blesku integroval přijímač pro radiové odpalovače. Tento integrovaný přijímač je přímo kompatibilní s odpalovači Yongnuo RF-602 , RF-603 a RF-603 II.
Díky tomuto přijímači je možné blesk i dálkově ovládat pomocí řídící jednotky Yongnuo YN560-TX. Díky integrovanému přijímači tak odpadá nutnost blesk synchronizovat dalším kusem zařízení (externím radiovým odpalovačem), které musíte nosit s sebou a napájet jej. Při montáži mimo tělo fotoaparátu také snižujete riziko dalšího „vratkého“ zařízení (držák blesku – odpalovač – blesk) a hlava blesku je blíže k ose deštníku.
Výkon, napájení a dobíjení blesku
Yongnuo YN560-III je stejně jako jeho předchůdci napájen čtyřmi AA bateriemi (je možné použít i dobíjecí baterie – doporučuji baterie Sanyo eneloop) s možností použití externího napájení přes konektor externího napájení, který je umístěn na těle blesku. K blesku tak snadno připojíte třeba externí power box Yongnuo SF-18 či jiné zdroje. I přes svůj úctyhodný výkon se blesk dobíjí poměrně rychle, mezi 2,8 až 3,6s na plný výkon při použití výkonných dobíjecích baterií a použitím externího napájení snížíte dobíjení ještě o celou sekundu. Poté je ale třeba hlídat teplotu hlavy blesku, aby se nepřehřívala. Blesk má sice zabudovanou pojistku proti přehřátí hlavy, ale je lepší na ni nespoléhat. Právě ochrana proti přehřátí blesku doznala u modelu YN560-III výrazného zlepšení. Blesk umožní zhruba 20 kontinuálních záblesků na plný výkon a poté ochrana sama zpomalí nabíjení blesku, aby měla hlava blesku čas vychladnout. Po cca. 15s umožní další kontinuální focení s omezeným počtem záblesků vzhledem ke stavu hlavy blesku. U starších modelů ochrana blesk vždy rovnou vypnula a bylo třeba čekat na úplné vychladnutí hlavy.
Samotný výkon blesku lze nastavit od plného výkonu až po 1/128 s kroky po 1/3 či ½ EV. Umožňuje také nastavení zoomu od 24mm do 105mm.
Displej a konstrukce blesku
Displej s možností podsvícení je u YN560-III přehledný a dobře čitelný. Na horní liště najdete aktuálně nastavený mód blesku, v prostředku je zobrazen nastavený výkon a spodní část je vyhrazena pro zobrazení zoomu a v bezdrátovém módu ještě pro zobrazení nastaveného kanálu blesku.
Konstrukce blesku je naprosto shodná s předchozím modelem a liší se snad jen v popisu tlačítek. Kde přibyly možnosti nastavení bezdrátových režimů a kanálů.
Módy blesku
Blesk umožňuje nastavení několika módů:
- M – manuální mód
- Multi – stroboskopický mód
- RX – odpalování či řízení pomocí vestavěného radiového přijímače
- S1 a S2 – odpalování jiným zábleskem
Manuální mód
V tomto módu můžete ručně nastavit výkon blesku, od 1/1 do 1/128 po 1/3 nebo ½ EV. Můžete také nastavit zoom od 24 do 105 mm. Tento mód je vhodný při použití na těle fotoaparátu nebo při odpalování pomocí jiného než vestavěného radiového odpalovače.
Multi – stroboskopický mód
V tomto módu můžete, stejně jako u manuálního módu, ručně nastavit výkon blesku a zoom. Dále můžete nastavit počet záblesků a jejich frekvenci. Maximální počet záblesků je 70 a maximální frekvence je 100Hz – ale při použití vyšších frekvencí blesk automaticky snižuje počet záblesků. Při nastavení 100Hz je tak možné nastavit „jen“ 40 záblesků. Tento mód je rovněž vhodný při použití na těle fotoaparátu nebo při odpalování pomocí jiného než vestavěného radiového odpalovače.
RX mód – Manuální a Multi
Tyto módy jsou naprosto shodné s předcházejícími, jen podporují odpalování a řízení pomocí integrovaného přijímače radiového odpalování. Na displeji se v levém spodním rohu zobrazí nastavený kanál vysílače a v pravém horním rohu ikona blesku s písmeny RX oproti předchozím dvěma módům. Tyto módy jsou určené pro použití s radiovými odpalovači kompatibilními s integrovaným přijímačem. Lze použít radiové odpalovače Yongnuo RF-603 II, RF-603 a RF-602. Dále je možné blesk na dálku i řídit – lze tak nastavit výkon blesku, rozsah zoomu či vybírat režimy blesku a to bez nutnosti k blesku chodit. Pro dálkové řízení je potřeba použít řídící jednotku Yongnuo YN560-TX.
Módy S1 a S2
Blesk je možné dálkové odpalovat i zábleskem jiného blesku, senzor blesku ale musí být v přímé viditelnosti s „řídícím“ bleskem – jinými slovy na sebe musí blesky „vidět“, což není vždy jednoduché. Mód S1 je určený pro odpalování pomocí studiových blesků a jiných manuálních systémových blesků. Pokud odpalování blesku bude řídit blesk v TTL módu, se zapnutým před-bleskem či blesk používající kontinuální záblesky, je nutné zvolit mód S2, který je určený pro eliminaci před-blesků a měřících záblesk.
Nastavení kanálu integrovaného přijímače a volba řídícího vysílače
V režimu RX je zobrazen v levém spodním rohu grafický přepínač kanálu integrovaného přijímače. Tento ukazatel zobrazuje stejné rozložení přepínačů, jako je nutné nastavit na vysílači (RF-603 II, RF-603 a RF-602), kterým blesk bude ovládaný. Hned vedle je poté zobrazeno číslo kanálu, které odpovídá navolené kombinaci. Protože je blesk zpětně kompatibilní s několika modely radiových vysílačů, je potřeba v nastavení blesku vybrat, kterým typem odpalovače bude blesk řízený. Jako výchozí je nastavený RF-603 (platí i pro RF-603 II). Po nastavení se hodnota uloží a již ji nebudete muset měnit – pokud nezměníte odpalovač. Při řízení přes jednotku YN560-TX se požívá kompatibilita s RF-603 II.
Při uvedení tohoto modelu na trh hlásala konkurence, že zabudovaný přijímač nebude mít takový výkon jako externí a že bude nespolehlivý – ale opak je pravdou! Zabudovaný přijímač funguje s přehledem i na výrobcem udávanou vzdálenost 100m (přímá viditelnost) a při „nepřímé“ viditelnosti (blesk byl v zákrytu stromu) spolehlivě fungoval na vzdálenost cca. 50m. Dokonce nemá ani výrazný vliv na výdrž baterií.
Konektory a porty
Blesk YN560-III má standardní synchronizační PC konektor i běžnou kovovou hot shoe patici, je tedy možné ho používat na fotoaparátu nebo odpalovat pomocí externích radiový odpalovačů nasunutých na patici hot shoe nebo připojených přes synchronizační konektor. Konektor pro externí napájení potěší nejednoho fotografa. Je kompatibilní s konektory externího napájení Canon a lze do něj tak připojit celý zástup externích zdrojů na trhu. Yongnuo doporučuje používat jejich externí power pack SF-18, který je napájen osmi tužkovými bateriemi a zkrátí nabíjení blesku až o 1s a výrazně prodlouží počet záblesků.
Kompatibilita blesku
Externí blesk YN560-III je kompatibilní s většinou fotoaparátů s běžnou hot shoe paticí – odpalování středovým kolíkem (Canon, Nikon, Pentax, Samsung, …). S použitím vhodné redukce (SONY – hot shoe) je možné jej použít i s fotoaparáty značky Sony. Díky synchronizačnímu konektoru je možné blesk odpalovat i ze všech zařízení s podporou synchronizace přes PC konektor.
Zhodnocení blesku
Blesk Yongnuo YN560-III je jednoznačně hrdý nástupce velice oblíbených modelů YN560 a
YN560-II a věřím, že nejeden spokojený uživatel přejde na tento model, už jen pro zabudovaný přijímač a řadu vylepšení. Je vyloženě stvořený pro použití mimo fotoaparátu. A pokud Yongnuo dodrží svůj plán a pro tyto blesky uvolní řídící jednotku – bude to brzy jeden z nejoblíbenějších manuálních blesků na trhu (edit: řídící jednotka již byla uvedena na trh –
YN560-TX).
Jen upozorním, že integrovaný přijímač není kompatibilní s jinými značkami odpalovačů než Yongnuo (RF-602, RF-603 a RF-603 II), dokonce nebude fungovat ani s TTL odpalovači Yongnuo YN-622!
About The Author
admin
Administrátor magazínu 4photo.cz