Zmrazte pohyb s pomocí blesků – kdekoliv a kdykoliv

2014-zmrazeni-pohybu-01-690px-01
Zmrazte pohyb s pomocí blesků – kdekoliv a kdykoliv

„Zmrazit“ pohyb za slunečného letního dne nebývá problém. Ale jak na to ve studiu, interiéru či exteriéru při horších světelných podmínkách? Bez dostatku světla to dost dobře nepůjde.

Fotografie k článku ozmrazení pohybu za pomoci studiových blesků 4studioKaždý novější digitální fotoaparát Vám nabízí použití velice krátkých expozičních časů v řádech setin až tisícin, a to za předpokladu, že pro jejich použití máte dostatek světla. Pro správnou expozici samozřejmě potřebujete i vhodně zvolené nastavení clony a citlivosti (ISO), ale dostatek světla je prvním a asi hlavním předpokladem pro použití opravdu krátkých expozičních časů. Toto tvrzení bude zvlášť platit za již zmíněného slunečného dne, kdy chcete zachytit ladný skok vašeho čtyřnohého miláčka či nezapomenutelný výkon atleta na běžecké dráze. Co ale dělat v ateliéru, kde sice máte k dispozici dostatečně výkonná studiová světla, ale nelze u nich použít rychlejší synchronizační časy než 1/200s? (X-sync – synchronizační čas blesku).
Odpověď je v době hoření výbojky. U kvalitních studiových záblesků, které umožňují extrémně krátkou dobu hoření výbojky, je tak možnost pohyb doslova zmrazit i při použití kratších synchronizačních časů jako je 1/180 či 1/200s. Tyto blesky vám tak pomohou zachytit i velice krátký pohyb, který očima nikdy neuvidíte a to leckdy i na fotografiích s velice krátkým expozičním časem závěry.

Fotografie k článku ozmrazení pohybu za pomoci studiových blesků 4studioNa ukázku jsme se rozhodli fotografovat vodní tříšť vznikající v okamžicích dopadu ovoce na vodní hladinu. Focení probíhalo za běžných podmínek a s použitím pouze jednoho bateriového zábleskového světla 4studio n flash 480A a odrazné desky 5-in-1 107cm, zapůjčených od 4studio.cz. Takto minimalistické řešení jsme provedli záměrně, abyste si uvědomili, že není potřeba velký a profesionálně vybavený ateliér, ale že bohatě postačí pár rekvizit, které máte běžně doma a jeden dostatečně kvalitní zdroj světla.
Na backstage snímku můžete vidět jednoduše připravenou scénu. Váza naplněná vodou stojí na červené podložce (červená se tak odráží v kapkách i vodní tříšti). Bateriový blesk máme uchycený na běžný studiový stativ (v našem případě studiový stativ LS-280B) a máme ho nakloněný šikmo dolů.
Na fotoaparát jsme nasadili teleobjektiv 50-135mm a pro dosažení větší hloubky ostrosti jsme nastavili pracovní clonu f/8.0. Jako synchronizační čas jsme nastavili 1/180s a citlivost jsme nastavili na hodnotu ISO125. Fotoaparát jsme postavili na stativ a použili kabelovou spoušť Yongnuo RS-802. Protože bylo nutné docílit co nejrychlejšího exponování, po zaostření jsme přepli AF systém na manuální režim, aby nedocházelo k nechtěným prodlevám při automatickém ostření. Výsledek focení s bateriovým bleskem 4studio n flash můžete vidět na přiložených fotografiích.

Pár užitečných rad, pro případ, že byste si tento experiment chtěli vyzkoušet doma:

  1. Mějte na paměti, že voda bude opravdu všude. Pozor na blesky – blesky nejsou vodotěsné. Nestavte proto blesk příliš blízko stříkající vodě.
  2. Pro snímání používejte kabelovou spoušť, snáze tak zachytíte ten správný okamžik.
  3. Obrňte se trpělivostí. Protože zachytit ten správný moment je opravdu těžké. Prodleva vzniká již při stisku tlačítka na spoušti, závěrka pracuje též s drobnou prodlevou, … proto je lepší stisknout tlačítko o pár setin dříve, než ovoce dopadne do vody.

Informace o použitém blesku:
Bezdrátový bateriový strobo blesk n flash 480A , 4studio.cz
Bezdrátové bateriové strobo blesky 4studio n flash se samozřejmě hodí i pro mnoho dalších fotografický disciplín. V manuální módu lze nastavit rozsah výkonu blesku od 1/64 do 1/1 jako u běžného studiového blesku. Bateriové blesky n flash je možné provozovat ještě v již zmíněném FP módu, kde FP je nejrychlejší doba hoření výbojky (1/16000) a F5 je nejvýkonnější při době hoření 1/1500. K dispozici je Strobo mód, u kterého je možné nastavovat počet i frekvenci záblesků. Model n flash 480A disponuje maximálním výkonem 480Ws a model n flash 680A dokonce maximálním výkonem 680Ws. Při použití na plný výkon dokáže výměnná baterie těchto blesků dodat energii až pro 670 záblesků u modelu 480A a 500 záblesků u modelu 680A. Dobíjení baterie trvá od 4 do 6 hodin, je však možné dokoupit náhradní baterii a v době nabíjení první používat blesk s druhou baterií. Díky tomu nepotřebujete řešit kde a kdy budete potřebovat fotit. Nejste omezeni přítomností el. zásuvky  ani s sebou nemusíte nosit těžké bateriové generátory či centrály. Blesky jsou osazeny standardizovaným bajonetem kompatibilním se systémem Bowens S a lze je tam rozšířit o celou škálu příslušenství, jako jsou softboxy, deštníky, beauty dish, reflektory a mnoho dalšího. Místo běžné modelovací žárovky je použit úsporný LED panel s výkonem 35W. Blesky n flash již disponují zabudovaným radiovým odpalováním (vysílač je součástí balení blesku), ale v případě potřeby je možné pro jejich odpálení použít i IR diodu či klasický synchronizační konektor (pro synchronizaci jiným radiovým odpalovačem nebo kabelem).

Galerie:

Fotografie k článku ozmrazení pohybu za pomoci studiových blesků 4studio Fotografie k článku ozmrazení pohybu za pomoci studiových blesků 4studio
Fotografie k článku ozmrazení pohybu za pomoci studiových blesků 4studio Fotografie k článku ozmrazení pohybu za pomoci studiových blesků 4studio
Fotografie k článku ozmrazení pohybu za pomoci studiových blesků 4studio Fotografie k článku ozmrazení pohybu za pomoci studiových blesků 4studio - backstage foto

Za zapůjčení blesku a ateliéru děkujeme společnosti www.4studio.cz

 

Text a obrázky – copyright © 2014 Přemysl Švarc, 4photo.cz

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *